Littelfuse LSRK400.X
LSRK400.X picture photo
Mfg. Part Number
LSRK400.X
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS RK1 400A
Datasheet Download
LSRK400.X.pdf
Availability of LSRK400.X
QUANTITY
LSRK400.X Order Process
Ship out your order
Specifications of LSRK400.X
Internal Part NumberEIS-LSRK400.X
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current400A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.843" Dia x 11.626" L (72.20mm x 295.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSRK400.X
Related LinksLSRK, LSRK400.X Datasheet, Littelfuse Distributor
LSRK400.X Details Description
Related parts for LSRK400.X
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DL 15GOLD T/H datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
LED TRUEWHITE MODULE 850 LM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf