EPCOS (TDK) B32563J3225J
B32563J3225J picture photo
Mfg. Part Number
B32563J3225J
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC 2DIP
Datasheet Download
B32563J3225J.pdf
Availability of B32563J3225J
QUANTITY
B32563J3225J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32563J3225J
Internal Part NumberEIS-B32563J3225J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,960
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32563
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.945" L x 0.327" W (24.00mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32563J3225J
Related LinksB32563, B32563J3225J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32563J3225J Details Description
Related parts for B32563J3225J
CAP CER 39PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 11CH SW-CAP 20-SOIC datasheet.pdf
CABINET STEEL 20.7X48.1X60.1 GR datasheet.pdf
RES 560 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf