EPCOS (TDK) B32620A472K189
B32620A472K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32620A472K189
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32620A472K189.pdf
Availability of B32620A472K189
QUANTITY
B32620A472K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32620A472K189
Internal Part NumberEIS-B32620A472K189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package5,600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32620
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32620A472K189
Related LinksB32620A, B32620A472K189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32620A472K189 Details Description
Related parts for B32620A472K189
FIXED IND 22UH 1.2A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
I/O MOD 24 DIGITAL 16 SOLID ST datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
A5 750W 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf