EPCOS (TDK) B32653A7333K189
B32653A7333K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32653A7333K189
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 1.25KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32653A7333K189.pdf
Availability of B32653A7333K189
QUANTITY
B32653A7333K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A7333K189
Internal Part NumberEIS-B32653A7333K189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package2,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32653
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A7333K189
Related LinksB32653A, B32653A7333K189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A7333K189 Details Description
Related parts for B32653A7333K189
CHOKE COMMON MODE 5MH SMD datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD 4A MED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 9POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CBL FRNT MNT 3POS SKT-WIRE .5M datasheet.pdf