EPCOS (TDK) B32654A3335K
B32654A3335K picture photo
Mfg. Part Number
B32654A3335K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
B32654A3335K.pdf
Availability of B32654A3335K
QUANTITY
B32654A3335K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32654A3335K
Internal Part NumberEIS-B32654A3335K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package960
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32654
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.965" (24.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32654A3335K
Related LinksB32654, B32654A3335K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32654A3335K Details Description
Related parts for B32654A3335K
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 2.5A DPAK datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR IR GULL WING 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1A 250 MOHM SMD datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIE datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf