EPCOS (TDK) B32656S684K563
B32656S684K563 picture photo
Mfg. Part Number
B32656S684K563
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32656S684K563.pdf
Availability of B32656S684K563
QUANTITY
B32656S684K563 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32656S684K563
Internal Part NumberEIS-B32656S684K563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package144
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32656S
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC480V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32656S684K563
Related LinksB32656S, B32656S684K563 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32656S684K563 Details Description
Related parts for B32656S684K563
SWITCH PUSH SPST-NC 5A 125V datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RECT BRIDGE 10A 1000V PBPC8 datasheet.pdf
IC FIFO 65536X20 10NS 208BGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN BRD-BRD 140POS 0.8MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO252-5 datasheet.pdf