EPCOS (TDK) B32671L103J289
B32671L103J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32671L103J289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32671L103J289.pdf
Availability of B32671L103J289
QUANTITY
B32671L103J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32671L103J289
Internal Part NumberEIS-B32671L103J289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package2,720
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32671L
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32671L103J289
Related LinksB32671L, B32671L103J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32671L103J289 Details Description
Related parts for B32671L103J289
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TOOL HDI ALIGNMENT 5ROW 180POS datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 7POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MCU 192KB FLASH 64MHZ 64LQFP datasheet.pdf