EPCOS (TDK) B32672L6473K289
B32672L6473K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32672L6473K289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
B32672L6473K289.pdf
Availability of B32672L6473K289
QUANTITY
B32672L6473K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32672L6473K289
Internal Part NumberEIS-B32672L6473K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package4,680
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32672L
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32672L6473K289
Related LinksB32672L, B32672L6473K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32672L6473K289 Details Description
Related parts for B32672L6473K289
RES SMD 649K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC VCTCXO 98.304MHZ LVDS SMD datasheet.pdf