EPCOS (TDK) B32672L8102J189
B32672L8102J189 picture photo
Mfg. Part Number
B32672L8102J189
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32672L8102J189.pdf
Availability of B32672L8102J189
QUANTITY
B32672L8102J189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32672L8102J189
Internal Part NumberEIS-B32672L8102J189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package5,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32672L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32672L8102J189
Related LinksB32672L, B32672L8102J189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32672L8102J189 Details Description
Related parts for B32672L8102J189
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 160LQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC 4 BIT BINARY COUNTER 14SO datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf