Laird Technologies - Signal Integrity Products MGV05031R5M-10
MGV05031R5M-10 picture photo
Mfg. Part Number
MGV05031R5M-10
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 7.2A 20.7 MOHM
Datasheet Download
MGV05031R5M-10.pdf
Availability of MGV05031R5M-10
QUANTITY
MGV05031R5M-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGV05031R5M-10
Internal Part NumberEIS-MGV05031R5M-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMGV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating7.2A
Current - Saturation11A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.217" L x 0.201" W (5.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.129" (3.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGV05031R5M-10
MGV05031R5M-10 Details Description
Related parts for MGV05031R5M-10
RES SMD 536K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
WAFER SW 3P-5POS SHORTING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 160 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 BK 36X6" datasheet.pdf
LED ACRICH COOL WHITE 5000K 2211 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4A TO220F datasheet.pdf