EPCOS (TDK) B32676G4206K
B32676G4206K picture photo
Mfg. Part Number
B32676G4206K
Brief Description
CAP FILM 20UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
B32676G4206K.pdf
Availability of B32676G4206K
QUANTITY
B32676G4206K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32676G4206K
Internal Part NumberEIS-B32676G4206K
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32676
PackagingBulk
Capacitance20µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32676G4206K
Related LinksB32676, B32676G4206K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32676G4206K Details Description
Related parts for B32676G4206K
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 48A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
KRIMPING DIE COUPLER datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER ETD 49X25X16 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5A 14DFN datasheet.pdf
150UF 40V 12,5X30MM 85C 15000H datasheet.pdf