EPCOS (TDK) B32798G8306K
B32798G8306K picture photo
Mfg. Part Number
B32798G8306K
Brief Description
CAP FILM 30UF 10% 875VDC RAD 4LD
Datasheet Download
B32798G8306K.pdf
Availability of B32798G8306K
QUANTITY
B32798G8306K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32798G8306K
Internal Part NumberEIS-B32798G8306K
Standard Package70
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32798
PackagingBulk
Capacitance30µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC875V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32798G8306K
Related LinksB32798, B32798G8306K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32798G8306K Details Description
Related parts for B32798G8306K
SENSOR REFL LONG V TYPE W/OSC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 88MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 301 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 816 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
OSC TCXO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf