EPCOS (TDK) B32921A2683M
B32921A2683M picture photo
Mfg. Part Number
B32921A2683M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 20% 305VAC RAD
Datasheet Download
B32921A2683M.pdf
Availability of B32921A2683M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32921A2683M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32921A2683M
Internal Part NumberEIS-B32921A2683M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32921
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32921A2683M
Related LinksB32921, B32921A2683M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32921A2683M Details Description
Related parts for B32921A2683M
IC FLASH 32MBIT 75MHZ 86TSOP datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1CH 0.5A 8-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RF FET N CH 1000V 13A TO264 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf