EPCOS (TDK) B32923C3474K
B32923C3474K picture photo
Mfg. Part Number
B32923C3474K
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 305VAC RAD
Datasheet Download
B32923C3474K.pdf
Availability of B32923C3474K
QUANTITY
B32923C3474K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32923C3474K
Internal Part NumberEIS-B32923C3474K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Capacitors for LED Applications
Standard Package510
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32923
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32923C3474K
Related LinksB32923, B32923C3474K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32923C3474K Details Description
Related parts for B32923C3474K
CONN HEADER 2MM SNGL STR 35POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC P600 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV MAGN-A-PAK datasheet.pdf
HEADER 9POS TH datasheet.pdf