XP Power EMH350PD22-EF
EMH350PD22-EF picture photo
Mfg. Part Number
EMH350PD22-EF
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 36V 350W
Datasheet Download
EMH350PD22-EF.pdf
Availability of EMH350PD22-EF
QUANTITY
EMH350PD22-EF Order Process
Ship out your order
Specifications of EMH350PD22-EF
Internal Part NumberEIS-EMH350PD22-EF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsEMH Series TUV Certificate
EMH Series UL Certificate
EMH Series CB Report
Mfg Application NotesEMH Series App Note
RoHS InformationEMH Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesEMH
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 236V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)16.5A, 5.5A
Power (Watts)350W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency87%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, PMBus™, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.00" W x 1.57" H (177.8mm x 101.6mm x 39.8mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMH350PD22-EF
Related LinksEMH350, EMH350PD22-EF Datasheet, XP Power Distributor
EMH350PD22-EF Details Description
Related parts for EMH350PD22-EF
SWITCH PUSHBUTTON SPST 4A 12V datasheet.pdf