EPCOS (TDK) B32924J3155K000
B32924J3155K000 picture photo
Mfg. Part Number
B32924J3155K000
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32924J3155K000.pdf
Availability of B32924J3155K000
QUANTITY
B32924J3155K000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32924J3155K000
Internal Part NumberEIS-B32924J3155K000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,040
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32924
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.965" (24.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32924J3155K000
Related LinksB32924J, B32924J3155K000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32924J3155K000 Details Description
Related parts for B32924J3155K000
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
EVAL BOARD ENERGY METER MONO datasheet.pdf
TOOL CONTACT REMOVAL FOR XG5 datasheet.pdf
CBL 6POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 9pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 22.5KV SCREW datasheet.pdf