EPCOS (TDK) B37871K5680J060
B37871K5680J060 picture photo
Mfg. Part Number
B37871K5680J060
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
B37871K5680J060.pdf
Availability of B37871K5680J060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37871K5680J060 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37871K5680J060
Internal Part NumberEIS-B37871K5680J060
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37871K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37871K5680J060
Related LinksB37871K, B37871K5680J060 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37871K5680J060 Details Description
Related parts for B37871K5680J060
IC DUAL CH PWR DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BRD TAB LOCK 2.800"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC3239TB datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf