EPCOS (TDK) B37940K5821J060
B37940K5821J060 picture photo
Mfg. Part Number
B37940K5821J060
Brief Description
CAP CER 820PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
B37940K5821J060.pdf
Availability of B37940K5821J060
QUANTITY
B37940K5821J060 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37940K5821J060
Internal Part NumberEIS-B37940K5821J060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37940K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37940K5821J060
Related LinksB37940K, B37940K5821J060 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37940K5821J060 Details Description
Related parts for B37940K5821J060
JUMPER-H1507TR/A3049N/X 4" datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER SYNC 16SOP datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 72-VFQFPN datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 44MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf