EPCOS (TDK) B41002A2107M
B41002A2107M picture photo
Mfg. Part Number
B41002A2107M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
B41002A2107M.pdf
Availability of B41002A2107M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41002A2107M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41002A2107M
Internal Part NumberEIS-B41002A2107M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41002
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41002A2107M
Related LinksB41002, B41002A2107M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41002A2107M Details Description
Related parts for B41002A2107M
FUSE 3.15A 125V TELCM 18.8MM PCB datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 2CH MICROPWR 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
KEYING RECEPTACLE MODULE- 12MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 7.88"L X 4.73"W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf