EPCOS (TDK) B41002A2476M
B41002A2476M picture photo
Mfg. Part Number
B41002A2476M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
B41002A2476M.pdf
Availability of B41002A2476M
QUANTITY
B41002A2476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41002A2476M
Internal Part NumberEIS-B41002A2476M
Standard Package7,500
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41002A2476M
Related LinksB41002, B41002A2476M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41002A2476M Details Description
Related parts for B41002A2476M
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 298 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEAVY DUTY MOUNT .3125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ASSY16 CARRIER datasheet.pdf
IC MCU 32KB 263K FLASH 63LGA datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf