EPCOS (TDK) B41022A8225M
B41022A8225M picture photo
Mfg. Part Number
B41022A8225M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
B41022A8225M.pdf
Availability of B41022A8225M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41022A8225M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41022A8225M
Internal Part NumberEIS-B41022A8225M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41022
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41022A8225M
Related LinksB41022, B41022A8225M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41022A8225M Details Description
Related parts for B41022A8225M
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.5A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 44POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
LIGHT PIPE 7MM RND LENS 8.0" datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W TMINIP2 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf