EPCOS (TDK) B41041A5156M
B41041A5156M picture photo
Mfg. Part Number
B41041A5156M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41041A5156M.pdf
Availability of B41041A5156M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41041A5156M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41041A5156M
Internal Part NumberEIS-B41041A5156M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41041
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current98mA
Impedance2.2 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41041A5156M
Related LinksB41041, B41041A5156M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41041A5156M Details Description
Related parts for B41041A5156M
IDC CABLE- AKN50A/ AE50M / AKN50 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 900BGA datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 100A LFPAK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf