EPCOS (TDK) B41041A8686M
B41041A8686M picture photo
Mfg. Part Number
B41041A8686M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
B41041A8686M.pdf
Availability of B41041A8686M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41041A8686M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41041A8686M
Internal Part NumberEIS-B41041A8686M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41041
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance900 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41041A8686M
Related LinksB41041, B41041A8686M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41041A8686M Details Description
Related parts for B41041A8686M
CAP CER 680PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
TRANS RADAR PWR LDMOS SOT634A datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
SVZ 7.62HP/03/180FC SN BK BX datasheet.pdf
IC FRAM 2MBIT 40MHZ 8SOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf