United Chemi-Con ELXY630ELL151MJ25S
ELXY630ELL151MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY630ELL151MJ25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ELXY630ELL151MJ25S.pdf
Availability of ELXY630ELL151MJ25S
QUANTITY
ELXY630ELL151MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY630ELL151MJ25S
Internal Part NumberEIS-ELXY630ELL151MJ25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current783mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY630ELL151MJ25S
Related LinksELXY630EL, ELXY630ELL151MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY630ELL151MJ25S Details Description
Related parts for ELXY630ELL151MJ25S
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PINS datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 56A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 6PC datasheet.pdf
IC PROSLIC DUAL FXS ANLG 48-QFN datasheet.pdf
D SUB FE RA 8W8_40 A S4_BRACKET, datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
SBL10(E) datasheet.pdf
MANIFOLD 6 STATION datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf