EPCOS (TDK) B41042A8226M
B41042A8226M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A8226M
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
B41042A8226M.pdf
Availability of B41042A8226M
QUANTITY
B41042A8226M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A8226M
Internal Part NumberEIS-B41042A8226M
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current217mA
Impedance2.1 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A8226M
Related LinksB41042, B41042A8226M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A8226M Details Description
Related parts for B41042A8226M
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
GENDER CHANGER DSUB 37POS M-M datasheet.pdf
FIXED IND 4UH 1.57A 126 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:12 200MHZ 48SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A SOT89 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
FUSE 500A 1000V 2BKN/75 AR UR datasheet.pdf