EPCOS (TDK) B41043A6227M
B41043A6227M picture photo
Mfg. Part Number
B41043A6227M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41043A6227M.pdf
Availability of B41043A6227M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41043A6227M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41043A6227M
Internal Part NumberEIS-B41043A6227M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41043
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41043A6227M
Related LinksB41043, B41043A6227M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41043A6227M Details Description
Related parts for B41043A6227M
IC BUFFER 1.8V 28BIT SOT802 datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf