EPCOS (TDK) B41231B5129M
B41231B5129M picture photo
Mfg. Part Number
B41231B5129M
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
B41231B5129M.pdf
Availability of B41231B5129M
QUANTITY
B41231B5129M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41231B5129M
Internal Part NumberEIS-B41231B5129M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.37A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41231B5129M
Related LinksB41231, B41231B5129M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41231B5129M Details Description
Related parts for B41231B5129M
RES ARRAY 2 RES 1.8K OHM 0404 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN JPT 17-20AWG TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
19.05MM X 6.35MM 1=25/PK datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B M25 datasheet.pdf
IMPACT 100 18MM MEZZ 3X8 OPEN SN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
LED DRIVER 200W 445V 120-277 datasheet.pdf