EPCOS (TDK) B41456B4689M
B41456B4689M picture photo
Mfg. Part Number
B41456B4689M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68000UF 20% 16V SCREW
Datasheet Download
B41456B4689M.pdf
Availability of B41456B4689M
QUANTITY
B41456B4689M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41456B4689M
Internal Part NumberEIS-B41456B4689M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41456
PackagingBulk
Capacitance68000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13A
Impedance10 mOhm
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.406" Dia (35.70mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41456B4689M
Related LinksB41456, B41456B4689M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41456B4689M Details Description
Related parts for B41456B4689M
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC BINARY RATE MULTIPLR 16-TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
LM 5.08/21/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf