EPCOS (TDK) B41456B4689M
B41456B4689M picture photo
Mfg. Part Number
B41456B4689M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68000UF 20% 16V SCREW
Datasheet Download
B41456B4689M.pdf
Availability of B41456B4689M
QUANTITY
B41456B4689M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41456B4689M
Internal Part NumberEIS-B41456B4689M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41456
PackagingBulk
Capacitance68000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13A
Impedance10 mOhm
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.406" Dia (35.70mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41456B4689M
Related LinksB41456, B41456B4689M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41456B4689M Details Description
Related parts for B41456B4689M
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ISOLATED TRIGGER PROBE datasheet.pdf
OSC XO 182.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
VARISTOR 33V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
1.5 DIAMETER 0.5 AMP 28 VDC datasheet.pdf