Cornell Dubilier Electronics CGS112U150R4C
CGS112U150R4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS112U150R4C
Brief Description
CAP ALUM 1100UF 150V SCREW
Datasheet Download
CGS112U150R4C.pdf
Availability of CGS112U150R4C
QUANTITY
CGS112U150R4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS112U150R4C
Internal Part NumberEIS-CGS112U150R4C
PackagingBulk
Capacitance1100µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)64 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.4A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS112U150R4C
Related LinksCGS112, CGS112U150R4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS112U150R4C Details Description
Related parts for CGS112U150R4C
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES CERAMIC 4 OHM 20W 5% WW datasheet.pdf
FUSE NON STD DUMMY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 60 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC INVERTER CONTROL 2CH SSOP28 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 SILVER datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 6POS SNGL SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf