EPCOS (TDK) B41505A8108M
B41505A8108M picture photo
Mfg. Part Number
B41505A8108M
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
B41505A8108M.pdf
Availability of B41505A8108M
QUANTITY
B41505A8108M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41505A8108M
Internal Part NumberEIS-B41505A8108M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)149 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance159 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41505A8108M
Related LinksB41505, B41505A8108M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41505A8108M Details Description
Related parts for B41505A8108M
TXRX RS485/422 LOW POWER 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 32POS 0.5MM SMD R/A datasheet.pdf
CAP FILM 470 NF 10% 310VAC RADIA datasheet.pdf