EPCOS (TDK) B41550E9159Q
B41550E9159Q picture photo
Mfg. Part Number
B41550E9159Q
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 100V SCREW
Datasheet Download
B41550E9159Q.pdf
Availability of B41550E9159Q
QUANTITY
B41550E9159Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41550E9159Q
Internal Part NumberEIS-B41550E9159Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41550
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18A
Impedance11 mOhm
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41550E9159Q
Related LinksB41550, B41550E9159Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41550E9159Q Details Description
Related parts for B41550E9159Q
CONV DC-DC 15V 1.3A HORZ datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ TO252 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf