EPCOS (TDK) B41554E5339Q
B41554E5339Q picture photo
Mfg. Part Number
B41554E5339Q
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 25V SCREW
Datasheet Download
B41554E5339Q.pdf
Availability of B41554E5339Q
QUANTITY
B41554E5339Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41554E5339Q
Internal Part NumberEIS-B41554E5339Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41554
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41554E5339Q
Related LinksB41554, B41554E5339Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41554E5339Q Details Description
Related parts for B41554E5339Q
FIXED IND 1.8UH 430MA 420 MOHM datasheet.pdf
PATCHCORD BANTAM 3COND 10FT BLK datasheet.pdf
CABLE ASSY LC DUPLEX MM 3M RISER datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOLT OUT SER 8-DIP datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2WIDE RA SMD datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf