EPCOS (TDK) B41554E7109Q
B41554E7109Q picture photo
Mfg. Part Number
B41554E7109Q
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 40V SCREW
Datasheet Download
B41554E7109Q.pdf
Availability of B41554E7109Q
QUANTITY
B41554E7109Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41554E7109Q
Internal Part NumberEIS-B41554E7109Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41554
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)27 mOhm
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.7A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.406" Dia (35.70mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41554E7109Q
Related LinksB41554, B41554E7109Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41554E7109Q Details Description
Related parts for B41554E7109Q
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CT CRIMP-2 REC HSG 14P YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 3.4V 4-USPN datasheet.pdf