EPCOS (TDK) B41560A8100M
B41560A8100M picture photo
Mfg. Part Number
B41560A8100M
Brief Description
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
B41560A8100M.pdf
Availability of B41560A8100M
QUANTITY
B41560A8100M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41560A8100M
Internal Part NumberEIS-B41560A8100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance100000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.3 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23A
Impedance6.6 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)5.638" (143.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41560A8100M
Related LinksB41560, B41560A8100M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41560A8100M Details Description
Related parts for B41560A8100M
DIP CABLE - HDM34H/AE34M/X datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf