EPCOS (TDK) B41570E7109Q
B41570E7109Q picture photo
Mfg. Part Number
B41570E7109Q
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 40V SCREW
Datasheet Download
B41570E7109Q.pdf
Availability of B41570E7109Q
QUANTITY
B41570E7109Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41570E7109Q
Internal Part NumberEIS-B41570E7109Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)27 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.4A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.406" Dia (35.70mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41570E7109Q
Related LinksB41570, B41570E7109Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41570E7109Q Details Description
Related parts for B41570E7109Q
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.6PF 50V 0603 datasheet.pdf
KIT ADVANCE STARTER 908EY datasheet.pdf
IC TXRX RS232 MULTI-CH 28SOIC datasheet.pdf
IC SYNTH/FANOUT BUFFER 64TQFP datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 11POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf