EPCOS (TDK) B41607A168M9
B41607A168M9 picture photo
Mfg. Part Number
B41607A168M9
Brief Description
CAP ALUM 1600UF 20% 55V RADIAL
Datasheet Download
B41607A168M9.pdf
Availability of B41607A168M9
QUANTITY
B41607A168M9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41607A168M9
Internal Part NumberEIS-B41607A168M9
PackagingBulk
Capacitance1600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating55V
ESR (Equivalent Series Resistance)32 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.7A
Impedance-
Lead Spacing0.331" (8.40mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41607A168M9
Related LinksB41607, B41607A168M9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41607A168M9 Details Description
Related parts for B41607A168M9
IC 8-TO-3 PRIORITY ENCOD 16-DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 112QFP datasheet.pdf
IC MRAM 256KBIT 35NS 48FBGA datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 274VC SMCJ datasheet.pdf
INSULATOR SOCKET 3-4/C DC KEY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf