EPCOS (TDK) B41789A5108Q001
B41789A5108Q001 picture photo
Mfg. Part Number
B41789A5108Q001
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 25V RADIAL
Datasheet Download
B41789A5108Q001.pdf
Availability of B41789A5108Q001
QUANTITY
B41789A5108Q001 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41789A5108Q001
Internal Part NumberEIS-B41789A5108Q001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41789
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance50 mOhm
Lead Spacing0.649" (16.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia x 0.984" L (16.00mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41789A5108Q001
Related LinksB41789A, B41789A5108Q001 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41789A5108Q001 Details Description
Related parts for B41789A5108Q001
DNF 400 MHZ -1000 MHZ SMD datasheet.pdf
IC CTLR MAC/PHY NON-PCI 128-PQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7S 1812 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.2K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IDC F/M 13POS RIBBON CBL ASSY datasheet.pdf