EPCOS (TDK) B41827A5108M
B41827A5108M picture photo
Mfg. Part Number
B41827A5108M
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41827A5108M.pdf
Availability of B41827A5108M
QUANTITY
B41827A5108M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41827A5108M
Internal Part NumberEIS-B41827A5108M
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current962mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41827A5108M
Related LinksB41827, B41827A5108M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41827A5108M Details Description
Related parts for B41827A5108M
CAP CER 0.82UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 62POS 2MM T/H datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 7/32" 5.32" datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CABLE 9COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf