EPCOS (TDK) B43044A9336M
B43044A9336M picture photo
Mfg. Part Number
B43044A9336M
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
B43044A9336M.pdf
Availability of B43044A9336M
QUANTITY
B43044A9336M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43044A9336M
Internal Part NumberEIS-B43044A9336M
Standard Package375
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance910 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43044A9336M
Related LinksB43044, B43044A9336M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43044A9336M Details Description
Related parts for B43044A9336M
METER STATIC FIELD DIG CHPD datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 4K OTP 40DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AA-132-06 SPM RING KRIMPTITE datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT NK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED WHITE 5000K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf