Mallory Sonalert Products SCE048LD2MG7B
SCE048LD2MG7B picture photo
Mfg. Part Number
SCE048LD2MG7B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT
Datasheet Download
SCE048LD2MG7B.pdf
Availability of SCE048LD2MG7B
QUANTITY
SCE048LD2MG7B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE048LD2MG7B
Internal Part NumberEIS-SCE048LD2MG7B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelSOL1.igsSOL1.satSOL1.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range28 ~ 48V
Frequency2kHz
Operating ModeContinuous, Ding Dong
Sound Pressure Level85dB @ 28V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationWire Leads
Size / Dimension42.9mm Dia x 48.3mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE048LD2MG7B
Related LinksSCE048, SCE048LD2MG7B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE048LD2MG7B Details Description
Related parts for SCE048LD2MG7B
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 5.00MM R/A SLDR datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
LED ASMT-AX3 WARM WHT 3100K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 64.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf