EPCOS (TDK) B43086A4336M
B43086A4336M picture photo
Mfg. Part Number
B43086A4336M
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
B43086A4336M.pdf
Availability of B43086A4336M
QUANTITY
B43086A4336M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43086A4336M
Internal Part NumberEIS-B43086A4336M
Standard Package375
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43086
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current400mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43086A4336M
Related LinksB43086, B43086A4336M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43086A4336M Details Description
Related parts for B43086A4336M
DIRECTIONAL COUPLER 836MHZ 0603 datasheet.pdf
78K0S KX1 IECUBE 10 SSOP T-TYPE datasheet.pdf
MULTI DECK ROTARY SWITCH datasheet.pdf
KRIMPING DIES SET OF 4 ASP-M-5QD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT CE GRN 8C datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSE FAST ACTING 250MA 1000V datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf