EPCOS (TDK) B43231F2397M
B43231F2397M picture photo
Mfg. Part Number
B43231F2397M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43231F2397M.pdf
Availability of B43231F2397M
QUANTITY
B43231F2397M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43231F2397M
Internal Part NumberEIS-B43231F2397M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43231
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.69A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43231F2397M
Related LinksB43231, B43231F2397M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43231F2397M Details Description
Related parts for B43231F2397M
IC COMPARATOR DUAL HS TO-100-10 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 3.3VOUT 15A PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC EMI FILTER 3CH W/ESD LLP75-7A datasheet.pdf
IGBT 1200V 85A 320W TO247AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V datasheet.pdf