EPCOS (TDK) B43254B1158M
B43254B1158M picture photo
Mfg. Part Number
B43254B1158M
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
B43254B1158M.pdf
Availability of B43254B1158M
QUANTITY
B43254B1158M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254B1158M
Internal Part NumberEIS-B43254B1158M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.79A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254B1158M
Related LinksB43254, B43254B1158M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254B1158M Details Description
Related parts for B43254B1158M
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 430K OHM 1206 datasheet.pdf
TOOL DIE SET ONLY CAT 6 datasheet.pdf
EMITTER UV 395NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
IBC MODULE 9.6V 40A 300W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
SPHERICAL WHITE 6 VAC/DC datasheet.pdf