EPCOS (TDK) B43254C2477M
B43254C2477M picture photo
Mfg. Part Number
B43254C2477M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43254C2477M.pdf
Availability of B43254C2477M
QUANTITY
B43254C2477M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254C2477M
Internal Part NumberEIS-B43254C2477M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254C2477M
Related LinksB43254, B43254C2477M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254C2477M Details Description
Related parts for B43254C2477M
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 39MM datasheet.pdf