ITT Cannon, LLC FRCIR020R-32A-55PZ-F80-T96
FRCIR020R-32A-55PZ-F80-T96 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR020R-32A-55PZ-F80-T96
Brief Description
CONN RCPT 55POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
FRCIR020R-32A-55PZ-F80-T96.pdf
Availability of FRCIR020R-32A-55PZ-F80-T96
QUANTITY
FRCIR020R-32A-55PZ-F80-T96 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR020R-32A-55PZ-F80-T96
Internal Part NumberEIS-FRCIR020R-32A-55PZ-F80-T96
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert32-A55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR020R-32A-55PZ-F80-T96
Related LinksFRCIR020R-32A, FRCIR020R-32A-55PZ-F80-T96 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR020R-32A-55PZ-F80-T96 Details Description
Related parts for FRCIR020R-32A-55PZ-F80-T96
RND STANDOFF 4-40 PHENOLIC 3/8" datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLK 1/8" X 6" datasheet.pdf
ACOUSTIC DAMPER 680 OHMS datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SC75 datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 1FKE/115 AR UC datasheet.pdf
KIT EXPERIMENTER DELFINO C28343 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP HAND/AUTO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 30 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf