EPCOS (TDK) B43255A4397M
B43255A4397M picture photo
Mfg. Part Number
B43255A4397M
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
B43255A4397M.pdf
Availability of B43255A4397M
QUANTITY
B43255A4397M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43255A4397M
Internal Part NumberEIS-B43255A4397M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43255
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.59A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43255A4397M
Related LinksB43255, B43255A4397M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43255A4397M Details Description
Related parts for B43255A4397M
CONN RECEPT PIN .025-.037" .080" datasheet.pdf
RES SMD 3.16M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP692 ADJ datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
IC DDR2 256M 267MHZ 84BGA datasheet.pdf