EPCOS (TDK) B43305A5277M82
B43305A5277M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A5277M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305A5277M82.pdf
Availability of B43305A5277M82
QUANTITY
B43305A5277M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A5277M82
Internal Part NumberEIS-B43305A5277M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.63A
Impedance710 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A5277M82
Related LinksB43305A, B43305A5277M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A5277M82 Details Description
Related parts for B43305A5277M82
PC TERM BLOCK 1POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE DRIVER LOW SIDE 5TO263 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LED XBD RYL BLUE 463NM 500MW SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf