EPCOS (TDK) B43305A9127M80
B43305A9127M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A9127M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43305A9127M80.pdf
Availability of B43305A9127M80
QUANTITY
B43305A9127M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A9127M80
Internal Part NumberEIS-B43305A9127M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.13 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current870mA
Impedance1.53 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A9127M80
Related LinksB43305A, B43305A9127M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A9127M80 Details Description
Related parts for B43305A9127M80
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO204AC datasheet.pdf
TIMER SS MINI 4PDT 10SECONDS datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 GR SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 64POS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
350 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
25POS F PI FILT TY 3 PC TAIL datasheet.pdf