EPCOS (TDK) B43305A9686M87
B43305A9686M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A9686M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43305A9686M87.pdf
Availability of B43305A9686M87
QUANTITY
B43305A9686M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A9686M87
Internal Part NumberEIS-B43305A9686M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.99 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current650mA
Impedance2.69 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A9686M87
Related LinksB43305A, B43305A9686M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A9686M87 Details Description
Related parts for B43305A9686M87
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC ADC MICRPWR SMPL 16BIT 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 5/8" 9/16-18 UNF 5V datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 180MA 1.8 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 THRUHL datasheet.pdf